A 8. Kolozsvári Magyar Napokon tarts a BBTE Magyar Történeti Intézetével!

A kolozsvári Magyar Történeti Intézet változatos programajánlattal vár mindenkit, aki a régészet, a helyi műemlékek és műemlékügy, a levéltárak, a könyvtárak, a legújabb kor története és általában Erdély kulturális öröksége iránt érdeklődik: intézetünk okatatói, egykori és jelenlegi hallgatói által szervezett kiállításokon, tematikus városlátogatásokon és könyvtárlátogatáson, közös olvasáson, örökségünket érintő beszélgetéseken és előadásokon várunk szeretettel keddtől vasárnapig, az alábbi program szerint.

KEDD - augusztus 15.
16.00 Kolozsvár barokk emlékei. A magyar nyelvű sétát vezeti: Tóth Gödri Iringó művészettörténész (MA, BBTE).

SZERDA - augusztus 16.
10.00 A szecesszió Kolozsváron. A magyar nyelvű sétát vezeti: Földi Imelga művészettörténész (MA, BBTE).
Társszervező: Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány

18.00 Kolozsvár barokk emlékei. A román nyelvű sétát vezeti: Tóth Gödri Iringó művészettörténész (MA, BBTE).
Társszervező: Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány

CSÜTÖRTÖK - augusztus 17.
11.00 Kolozsvár középkori és reneszánsz műemlékei. A román nyelvű sétát vezeti: dr. Pakó Klára művészettörténész (egy. adjunktus, BBTE). Találkozás a Szent Mihály-templom bejárata előtt.

PÉNTEK - augusztus 18.
10.00–18.00 Nyílt Nap a Kolozsvári Magyar Történeti Intézetben. Az épület folyosóin megtekinthető az 1956-os kiállítás és az egyetemtörténeti kiállítás.
Helyszín: Történeti Intézet, NAPOCA/JÓKAI út 11 szám

10.00 „Élő könyvtár” – „hol család, ott szeretet, hol szeretet, ott mese, hol mese, ott a humán értékek tisztelete...” – közös olvasás, játék, minden, ami egy órában közel hozza a gyermekekhez, a diákokhoz, a szülőkhöz az olvasmányaikat.
Csoportos foglalkozásokban a korosztálynak megfelelő irodalmi szövegeket olvasunk el, beszélünk meg és játszunk el közösen. Együtt éljük meg az olvasás, a mese élményét. A foglalkozásokat vezeti: Gurka-Balla Júlia, könyvtár- és információtudomány-szakos egyetemi hallgató és dr. Gurka-Balla Ilona tanársegéd.

11.00 Kolozsvár középkori és reneszánsz műemlékei. A magyar nyelvű sétát vezeti: dr. Pakó Klára művészettörténész (egy. adjunktus, BBTE). Találkozás a Szent Mihály-templom bejárata előtt.
Társszervező: Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány

11.00 Féltve őrzött titkok és mindennapi élet. Mit őriz a levéltár? Beszélgetés levéltárosokkal, irattárosokkal.
Moderátor: Nagy Róbert
Helyszín: Történeti Intézet, NAPOCA/JÓKAI út 11 szám

12.00 Vezetett látogatás a Kolozsvári Egyetemi Könyvtárban.
A sétát vezeti: dr. Gurka-Balla Ilona könyvtáros
Helyszín: Kolozsvári Egyetemi Könyvtár

12.00 Örökségünk előadás-sorozat – régészet:
Molnár-Kovács Zsolt: Who is a hero? How is a zero? Mitől hősök a homéroszi héroszok?
Szabó Csaba: Rómaiak Kolozsváron – az ókori Napoca története
Gáll Erwin: A honfoglaláskor és a honfoglalás régészete
Kócza Richárd: Dr. Csont. Fizikai antropológia és régészet
Helyszín: Történeti Intézet, NAPOCA/JÓKAI út 11 szám

13.00 Örökségünk előadás-sorozat – kulturális turizmus:
Weisz Attila: Értékek és érdekek. Az utóbbi évek kolozsvári műemléki kutatásainak néhány tanulsága
Kovács Zsolt: A kolozsvári műemlék-feliratok készítésének tapasztalatai
Helyszín: Történeti Intézet, NAPOCA/JÓKAI út 11 szám

14.00 Örökségünk előadás – nemzetközi kapcsolatok és jelenkor története:
Lönhárt Tamás: Szimbolikus terek változása Kolozsváron
Helyszín: Történeti Intézet, NAPOCA/JÓKAI út 11 szám

15.00 Beszélgetés Fazakas László, Ferenczi Szilárd és Fodor János: Erdély története a világhálón
Helyszín: Történeti Intézet, NAPOCA/JÓKAI út 11 szám

15.00 Modern építészet Kolozsváron. A magyar nyelvű sétát vezeti: dr. Pál Emese művészettörténész (egy. adjunktus, BBTE).
Társszervező: Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány

16.00 Dr. Sipos Gábor: Az erdélyi reformátusok 16–17. századi zsinatairól című előadása (az MTA külső tagjának székfoglaló előadása)
Helyszín: Történeti Intézet, NAPOCA/JÓKAI út 11 szám

17.00 Történelmi nagy találkozás a történelem, művészettörténet, régészet, könyvtárszak, levéltárszak, európai tanulmányok és nemzetközi kapcsolatok, valamint a kulturális turizmus szakon végzettekkel
Helyszín: Történeti Intézet, NAPOCA/JÓKAI út 11 szám

A későbbiekben éjfélig hagyományos tordai pecsenyesütés és borozás a STUDCOOP diákszövetkezeti egyesület székházában és udvarán, Magyar utca 16-18. szám alatt, ahol a Szövetkezeti személyiségek és gazdaságtörténeti múltunk kiállítás is megtekinthető lesz.
A jelenlétüket kérjük, jelezzék a Hunyadi Attila Gábor email címén vagy facebookján

SZOMBAT - augusztus 19.

VASÁRNAP - augusztus 20.
10.00 A szecesszió Kolozsváron. A magyar nyelvű sétát vezeti: Földi Imelga művészettörténész (mesterképzős hallgató, BBTE).