Dr. Fehér Andrea egyetemi adjunktus

Kapcsolat:

Departamentul de Istorie în limba maghiară
str. Napoca nr. 11.
Cluj-Napoca 400088
Email: andrea.feher@ubbcluj.ro

Fogadóóra:

Előzetes egyeztetés alapján

Szakterület:

Újkortörténet

Kutatási terület:

17–18. századi erdélyi elbeszélő források; a hétköznapi élet kutatása; 18. századi gyermekkortörténet, nőtörténet; egyetemes kultúrtörténet, utazástörténet, történetelmélet

Előadások:

I. Szemeszter
Kultúrtörténet (előadás + szeminárium)
Egyetemes újkor (szeminárium)
Kulturális örökség és emlékezet (előadás, MA)
Történetírás (előadás, távoktatás)
Bevezetés a kutatás módszertanába (előadás, távoktatás)
Magyarságtörténet (újkor) (előadás, távoktatás)

II. Szemeszter
Örökségesítés (szeminárium, MA)
Hétköznapi élet és forrásai a 18. századi Erdélyben (előadás + szeminárium)
Az utazás és turizmus kulturális története (előadás + szeminárium)
Utazási irodalom (16–18.század) (előadás + szeminárium)
Hétköznapi élet az újkori Erdélyben (előadás, távoktatás)

Szakiranyitas:

A történelem szak tutora.

Fehér Andrea történész 2003-ban végzett a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Történelem és Filozófia Karán, történelem szakon. Az egyetem elvégzése után a BBTE nappali tagozatos doktoranduszaként tevékenykedett (irányító dr. prof Sorin Mitu, 2004–2008). Doktori értekezését 2010-ben védte meg a BBTE-n román nyelven. Dolgozatában a 18. századi erdélyi emlékirat-irodalom emlékezettörténeti, írásantropológiai, társadalomtörténeti elemzésére tett kísérletet. A dolgozat bővített változata (Sensibilitate și identitate în izvoarele narative de limba maghiară. Cluj-Napoca, Ed. Argonaut, 2012) nyomtatásban is megjelent. 2010-től az Erdélyi Múzeum-Egyesület könyvtárosa, majd ugyanezen intézmény tudományos munkatársa (2010–2018). 2008-tól a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Történettudományi Szakbizottságának titkára. 2015-től óraadó tanár, 2018-tól pedig a BBTE Magyar Történeti Intézet egyetemi adjunktusa. Három könyv és több magyar, román, angol nyelvű tanulmány szerzője.