A doktori értekezéssel és a védés előkészítésésvel kapcsolatos általános tudnivalók

1. A disszertáció címe tükrözze annak tartalmát, feltüntetve ‒ adott esetben ‒ a kutatott történelmi jelenség kronológiai és/vagy földrajzi határait, közigazgatási egységét.

2. A disszertáció tartlamazza (nem feltétlenül ebben a sorrendben) az alábbi egységeket: tartalomjegyzék, bevezetés/témaválasztás indoklása, a téma kutatástörténete, a kutatás módszertana, maga a kutatás eredményei, következtetések, bibliográfia (források, könyvészet), mellékletek (táblázatok, grafikonok, képek stb.)

3. A disszertáció bevezető részének kötelező módon tartalmaznia a kell a téma történetírását, a felhasznált forrásokat, az elméleti perspektívát és a kutatásmódszertant, a munakfolyamat kérdéseit/lépéseit, a kutatás eredetiségének indoklását.

4. A kutatási módszereket világosan be kell mutatni és felhasználásukat a témát és a szakirodalmat érintő érvekkel kell alátámasztani.

5. A téma bemutatására és a kutatásmódszertanra vonatkozó egység a dolgozat legfeljebb egyharmad részét teheti ki, a törzsszöveg maradék részét a saját kutatási eredményeknek és a következtetéseknek kell kitenniük.

6. A történelem és kultűratanulmányok tudományterülten végzett doktori kutatások eredetisége a kezdeményezés újdonságában és/vagy a kutatott iratok/információk újszerűségében rejlik.

7. A kutatást széles körű forrásbázisra kell alapozni. A dolgozat csak abban az esetben számít „újszerűnek”, innovatívnak, amennyiben a kutatás eredeti és jelentős eredményekkel zárul.

8. A könyvészethez kritikusan kell hozzáállni. A releváns tanulmányokat pedig nem csak a könyvjegyzékben kell feltüntetni, hanem a hivatkozásban (lábjegyzetben) is jelenjenek meg.

9. Az értekezés következtetései tartalmazzák a doktorandusz önálló hozzájárulását.

10. A disszertáció törzsszövegének legkevesebb 200 oldalt kell kitennie a könyvészet és az esetleges mellékletek nélkül.

A témavezető értesíteni fogja a bizottság tagjait: két külső (BBTE-n kívüli), egy belső tag és a bizottság elnöke, aki a doktori iskolánk bármelyik oktatója lehet.

A doktori értekezést és a nyilvános védés bizottságának összetételét tartalmazó iratot a témavezető aláírásával elltáva két példányban továbbítani kell a doktori iskola tanácsához legkevesebb 60 nappal a védés tervezett időpontja előtt. A bizottság tagjai nem csak a történettudományra szakosodott szakembereknek, hanem a doktorandusz tudományos érdeklődési körében is jártasaknak, a szűkebb téma ismerőinek kell lenniük. Egyúttal két példányban be kell nyűjtani a plágiumellenőrzésre vonatkozó kérvényt és a házi védésről készült jegyzőkönyvet (a témavezető és az irányító bizottság aláírásával) is. A bizottság minden tagjának jelentést kell tennie, melyet az alábbi szempontok alapján kell összeállítania:

1. A téma tudományos relevanciája.

2. Az eredmények potenciális hatása és hogy milyen mértékben járul hozzá az értekezés az eddigi ismeretek bővítéséhez.

3. Az eredetiség, innovatívitás/kreatívitás és, hogy milyen mértékben tud a doktorandusz önállóan és kritikusan gondolkodni.

4. Hogyan használta a doktorjelölt a tudományos módszereket és a módszertant.

5. Megfelelő-e az értekezésben megjelenő információk bemutatása.

6. Milyen mértékben ismeri és érti a doktorjelölt a szakirodalmat.

Ezen jelentéseket a fentebb említett dokumentumokkal együtt továbbítani kell a doktori iskola tanácsához.

Miután a doktori iskola igazagtója aláírta a nyilvános védés bizottságának összetételére vonatkozó dokumentumot és miután a tanács jóváhagyta az értekezést, utóbbit továbbítani kell a Doktori Intézet titkáráságra, hogy csatolják a doktorjelölt dossziéjához. Az összes bizottsági tag kap a disszertációból egy példányt, amelyről referátumot kell készíteniük, melyet a védés időpontja előtt legkevesebb 23 nappal a Doktori Intézet titkáráságára kell eljuttatniuk.

h k sze cs p szo v
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31