Pósta Béla Szakkollégium 

 

A Pósta Béla Szakkollégium az erdélyi magyar egyetemi régészképzés keretében működő tehetséggondozó pont.

Cél: Az erdélyi magyar régészképzés szakmai színvonalának növelése, új kutatónemzedék nevelése.

Célkitűzések: Szakmai előadások, tutoriális csoportos kutatások, munkacsoportok és tanulmányutak szervezése, szakirány-orientált szakkollégiumi képzések és elitképzés működtetése, kutatói ösztöndíjak folyósítása.

Célcsoport: BA és MA képzős régészet illetve történelem szakos egyetemi hallgatók.

Az elmúlt évek fontosabb tevékenységei:

  • A Pósta Béla Szakkollégium programtervének szerves részét képezte a porolissumi amfiteátrum régészeti feltárása. A Szilágy megyei lelőhelyen hosszú ideje folynak a régészeti ásatások. A kutatást dr. Bajusz István egyetemi docens irányítja. Évente 20-25 régészhallgató vett részt az általában három hetes régészeti feltáráson, elsajátítva a régész-szakma majdani gyakorlásához elengedetlen ismeretek egy részét és megismerkedve a római kor anyagi kultúrájával.

  • Hasonló célt szolgált a Szatmár Megyei Múzeum munkatársaival közösen végzett Nagykároly-Bobáld tell régészeti feltárása. A kutatott objektum nagy jelentőséggel bír az erdélyi őskori és középkorkutatásban. A folyamatosan működő kutatóprogramban 20 régészhallgató ismerkedett a szakma rejtelmeivel, dr. Molnár-Kovács Zsolt egyetemi adjunktus irányításával.

  • 2004-től, szakmai előadások hallgatására és a régészeti anyagelemzés illetve a régészeti rajz elkészítésének elsajátítására irányuló heti rendszerességű gyakorlati foglalkozásokat a régészet iránt érdeklődő egyetemi hallgatókból álló munkacsoport számára Apai Emese régész, kutató vezeti.

  • A tudományos műhelymunka eredményességét bizonyítja a Nagykárolyi Múzeum gyűjteményében található őskori leletek régészeti feldolgozása. Ebben a programban 2002–2013 között 10 egyetemi hallgató vesz részt.

  • 2003-tól folyamatosan működik a Pósta Béla Szakkollégium keretében folyó hallgatói képzés. A szakmai kollégium programjaiban fajlagos szakmai képzést segítő előadásokon (térinformatika, topográfia) és tutoriális kutatóprogramban évente 8-10 egyetemi hallgató vesz részt.

  • 2003-tól folyamatosan működik a Pósta Béla Szakkollégium keretében folyó terepkutatás. A Kolozs, Maros, Szilágy és Szatmár megyei térség régészeti településeinek feltérképezését és vizsgálatát célzó programban 20 hallgató vett részt.

  • 2003-tól a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem hallgatóinak évente folyamatosan a képzés hiányait korrigáló előadásokat tartottak a Debreceni Tudományegyetem, Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének, ELTE Régészettudományi Intézetének, Szegedi Tudományegyetem, Pécsi Tudományegyetem oktatói és kutatói.

  • Az egyetemi hallgatók tanulmányutakon és tapasztalatcseréken vettek részt oktatóik kíséretében. Ide sorolható a kolozsvári régészhallgatók illetve a budapesti és berlini hallgatótársaik közötti tapasztalatcserék a többnapos kirándulások alkalmával, valamint a Magyar Régészhallgatók Országos Találkozóján való folyamatos részvétel.

  • Kolozsvár környéki terepbejárásokon oktatóik vezetésével (dr. Nagy József Gábor és Apai Emese irányításával) vettek részt a szakkollégium hallgatói. Ezek a programok a Szülőföld Alap, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Communitas Alapítvány támogatásával valósultak meg.

  • 2004-től kezdődően a Pósta Béla Egyesület kutatópontot és kézikönyvtárat működtet Kolozsváron, ahol egyetemi és doktori tanulmányaikat folytató hallgatók tevékenykedhetnek.

h k sze cs p szo v
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31