Történelem Szakkollégium

 

A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Történelem és Filozófia Karán 2007 óta működik a Történelem Szakkollégium.

A történelem, levéltár, könyvtár, illetve nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok szakos BA és MA hallgatók kutatási terv és interjú nyomán válnak a kollégium tagjaivá. A tagok a szakkollégium keretén belül saját kutatást végeznek, szemináriumokon, előadásokon vesznek részt, recenziókat, tanulmányokat írnak. Minden évben valamennyi szakkollégista részt vesz az ETDK-n, a legjobb dolgozatok pedig szűkebb körben a Bajnokok Ligája elnevezésű konferencián is megmérettetnek, amely rendezvényen a szakkollégium tagjai közül is szép számban vesznek részt.

A szakkollégium irányítását a Magyar Történeti Intézet  oktatója, Fodor János egyetemi tanársegéd végzi. A szakkollégiumi munkában jelentősen kiveszik a részüket azok a volt a szakkollégisták is, akik az elmúlt évek során végeztek mesteri tanulmányaikkal, így a vezető tanár mellett doktoranduszok, volt diákok is besegítenek a munkába.

A szakkollégium elsődleges célja a tehetséggondozás, hátteret biztosítva a kutatás iránt érdeklődő hallgatók számára, segítve szakmai fejlődésüket. A diákok a kollégium keretein belül a történettudomány több korszakával és különböző témákkal foglalkoznak, így egyaránt helyet kap a középkor, kora újkor, újkor, a jelenkor és a nemzetközi kapcsolatok, valamint a történelemelmélet és a történetírás is.

A Szakkollégium élvezi a Történelem és Filozófia Kar magyar oktatóinak támogatását, valamint együttműködik több kutatócsoporttal, szervezettel. Nyilvános előadásokat és programokat szervez, próbál minél aktívabban bekapcsolódni a történelemoktatással és -kutatással kapcsolatos tevékenységekbe. Az önállóan megszervezett előadásokon kívül a szakkollégium tagjai az évek során számos kiváló történész előadását hallgathatták meg és folytattak beszélgetést velük (Bárdi Nándor, Stefano Bottoni, Czoch Gábor, Deák Ágnes, Filep Tamás, Jeney-Tóth Annamária, Kovács I. Gábor, Kovács Bálint, Kövér György, Pap József, Szijártó István, Tamás Ágnes, Török Zsuzsanna, Vári András és mások). Ezen kívül fontos megemlíteni a Korunk Akadémia (Ablonczy Balázs, Hermann Róbert, Rainer M. János, Romsics Ignác), a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (Csikány Tamás, Erős Vilmos, Faragó Tamás, Forgó András, Gyáni Gábor, Oborni Teréz, Pálffy Géza, Reisz T. Csaba és mások), az Erdélyi Múzeum-Egyesület (Egyed Ákos, Monok István, Papp Klára és mások), valamint a Jakabffy Alapítvány (Benda Gyula és mások) által szervezett rendezvényeket, előadásokat, amelyeken a Történelem Szakkollégium tagjai rendszeresen részt vettek. Ugyanakkor módszertani előadásokon és rendezvényeken vehettek részt a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézetben is, ahol a kisebbségkutatás, szociológia témakörökben hallgathatták és kérdezhették a kutatókat.

Az időszakonként sorra kerülő szakkollégiumi találkozók alkalmával a tagok megbeszélik a kutatásuk során felmerülő problémákat, és elsajátíthatják a kutatás módszertani fortélyait. A szakkollégiumi program az első félévben a módszertani problémákra helyezi a fő hangsúlyt, fontos helyet kap a szakszerű dolgozatírás mikéntjeinek és hogyanjainak a bemutatása, míg a második félévben a konferenciákra (elsősorban az ETDK) való felkészülésé a főszerep. Ezeken a találkozókon a helyes előadásmódot, prezentációkészítést, érvelési és bemutatási technikát tanulják meg a szakkollégisták. A kötelező recenziókészítések az íráskészség javulását, illetve a kritikai szemlélet fejlődését segítik, ugyanakkor fontos publikálási lehetőséget is jelentenek egy kezdő történész, nemzetközi kapcsolatos számára.

A Történelem Szakkollégium az elmúlt évek során külföldi kapcsolatokat is létesített, amelyeket a lehetőség szerint a jövőben bővíteni és kamatoztatni szeretne.

A szakkollégisták rendszeresen részt vesznek az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencián, továbbá ennek magyarországi fordulóin (OTDK), ahol számos díjat sikerült elhozni több szakirányon belül.

h k sze cs p szo v
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30